Důkaz: bohové neexistují

3. března 2016 v 20:00 | Pink-bee |  články
Poslední dny se ve škole nudím. Více než obvykle. A tak jsem se začetla do příběhů řecké mytologie. Zvlášť na nervy mi leze nejvyšší bůh Zeus.
Ve všech příbězích, ve kterých se objevil, seděl ve svém skvostném paláci na Olympu a byl na někoho uražený nebo nakrknutý. Ve volných chvílích pokud zrovna neposuzoval, jestli jsou k němu ostatní dostatečně uctiví, přemýšlel, jak by někoho krutě potrestal nebo ještě lépe srazil bleskem.Zvláště jsem kroutila hlavou u příběhu o Prometheovi, skoro jsem si ji až ukroutila. Nejvyšší Bůh nejprve dovolil svému rádci stvořit lidské pokolení. Následně mu nebylo po chuti, když nově stvoření lidé nevzývali bohy a nemodlili se. Nakázal tedy Prométheovi, by lidi naučil náboženství. Prometheus se na to jednoduše vykašlal…chci říci, Prometheus neviděl důvodu, proč by jeho miláčkové měli vzývat bohy, nechtěl, aby se před nimi skláněli nebo se mu jednoduše nechtělo vážit celou tu dlouhou cestu z Olympu, to už je jedno. Důležité je, že Diův příkaz nesplnil a lidem o existenci bohů neřekl.
Tady nastává ta zábavná kroutící část, kdy se Zeus nakrknul, což byla jeho oblíbená činnost a rozhodl se celé lidské pokolení zničit. Zničit lidstvo bylo pochopitelně mnohem jednodušší a praktičtější než si sjednat pořádek mezi Titány, a dohlédnout na to aby "se moje příkazy sakra dodržovaly, když už jsem doprčic ten nejvyšší Bůh ne?".

Zeus nakonec lidstvo nezničil, a Prometheus lidi naučil vzývat bohy. A byl klid. Nějaký čas, než se Zeus na Olympu znovu začal nudit a šťourat. Zazdálo se mu, že lidé nepřinášejí bohům dostatek obětí a tak nakázal Prometheovi, aby je naučil i to. Prometheus zabil býka, jeho maso zabalil do kůže a na vrch položil páchnoucí vnitřnosti. Na druhou hromadu položil kosti obalené vonným tukem. Pak vyzval Nejvyššího, aby sám zvolil oběť, kterou mají lidé v budoucnu bohům přinášet. Zeus se samozřejmě nechal oklamat a zvolil kosti obalené tukem. Když pak zjistil, že v kůži nebyly zabaleny jen vnitřnosti, ale i maso, rozhněval se, několik dnů zuřil, chodil po Olympu sem a tam a sprostě nadával a klel. Pak se rozhodl, že potrestat Promethea, který jej již podruhé zklamal, asi není ten nejlepší nápad a znovu obrátil svůj hněv proti lidem, kteří se teprve nedávno dozvěděli o tom, že jsou na světě nějací bohové a museli být poměrně zděšeni tím, že je bůh z nich nejvyšší očividně nemá rád. Zeus jim sebral oheň. A tak lidé jedli syrové maso a mrzli v jeskyních. Báli se tmy a stávala se z nich spíše zvířata než inteligentní bytosti. Prometheus se na to již nemohl koukat, ukradl bohům oheň a dal ho lidem. A Zeus udělal to, v čem byl bezkonkurenčně nejlepší. Naštval se. Na lidi, kteří v tom opět byli zcela nevinně, seslal Pandoru, která na zem přinesla smrt, hlad, bídu, nemoci, utrpení, rozepře a nenávist….(O pár příběhů později se Zeus mimochodem divil, že se k sobě lidé chovají ošklivě a rozhodl se je potrestat tím, že spálí celou zemi. Málem to udělal, než si uvědomil, že by tím mohl sežehnout i nebesa a raději zemi zatopil.)
Promethea, který mu kdysi věrně stál po boku a moudře mu radil v boji proti jeho otci Kronovi, nechal připoutat ke skále a poslal na něj orla, který my každý večer vyklovával játra.
Tady se ukazuje, že byl Zeus poměrně nekreativní i co se způsobů mučení týče, jelikož Prometheus, ač se to neví, nebyl jediným hříšníkem, potrestaným tímto způsobem. V nejtemnějších hlubinách Tartaru byl k zemi přikován obr, který kdysi urazil bohyni Lákótu. Ležel natažen přes devět lánů polí a každého dne se slétali supi, aby mu vyklovali játra, která přes noc dorostla. Prometha po několika generacích (myslím po 12) vysvobodil hrdina Herakles a Zeus ač je to proti vší logice, Promethea znovu učinil svým rádcem. Obra z Tartaru nikdo nevysvětlil a supové se dle všeho slétají ke své krvavé hostině dodnes.
Ať to vezmu z jakéhokoliv pohledu, kdyby byl Zeus člověk, zasloužil by si pár facek. A já bych mu je s radostí dala.
Kdyby to byl skutečný Bůh, klečela bych před ním s tváří u země a prosila o milost.
A zde je důkaz, že řečtí bohové neexistují. Kdyby tomu bylo jinak, už bych tady nebyla.
Zeus by se neuvěřitelně rozzuřil, otevřel nebe a sežehl mě bleskem za to, co jsem napsala. Nebo možná něco kreativnějšího když mu teď radí Prometheus.
…I když je možné, že bohové existují, pouze jim na Olympu nejede wifi.
(Přidávám svůj oblíbený obrázek Promethea. Nemohu si pomoci, ale z nějakého důvodu mě právě tento obrázek neuvěřitelně fascinuje. Přemýšlím, že si ho dám na tapetu v mobilu, místo obrázku Hannibala, který tam mám teď.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je schizofrenie rozdvojená osobnost?

Ano
Ne
Nevím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama